A sikerek rögzítése

A természet helyi megőrzéséhez ismerni kell a megvédendő fajokat, valamint az alkalmazkodó gazdálkodás (adaptív menedzsment) iránti elkötelezettség is fontos (ami lényegében „cselekedve tanulást” jelent). Az alkalmazkodó gazdálkodás első lépése a helyzet felmérése és rögzítése, majd pedig a beavatkozásokra adott reakciók nyomon követése. Ez egyaránt igaz az élőhelyek helyreállítására és a fajok, mint a szürke fogoly, állományainak helyreállítására is. Ezért, mielőtt bárki egy faj megőrzése érdekében projektet indítana, elkerülhetetlen, hogy megértse a pillanatnyi állapotot: mekkora a helyreállítandó faj vagy erőforrás bősége, növekszik vagy csökken, és pillanatnyilag a szükségletei mennyire jól kielégítettek.

Élőhelyek felmérése

Élőhelyek térképezése a Google Earth segítségével.
Élőhelyek térképezése a Google Earth segítségével.

A foglyok azért lehetnek „százlóvivői" a védelemnek, mert jó élőhelyre van szükségük. Ezért, ha populációk vagy élőhelyek helyreállításáról van szó, az első lépés mindig a jelenlegi élőhely feltérképezése. Az oldal első linkjén keresztül egy térképkészítő eszközt tölthet le, amely egyébként a projekt minden nyelvén elérhető. Ehhez még a vizsgált terület térképvázlatára lesz szüksége. A második linkre kattintva leírást talál arról, hogyan készítheti el a kiindulási alapul szolgáló térképet a vizsgált élőhelyhez. Az Újjáéledő élőhelyek oldalon (elérhető a menüben) olyan linkeket is talál, amelyek az élőhelyek kezeléséről nyújtanak információt. Egy későbbi szakaszban már térképen is ábrázolni tudja az élőhelyben bekövetkezett változásokat, ami révén nyomon tudja követni a gazdálkodási program sikerét és elkezdeni az adaptív gazdálkodást.

Felmérés

Számold azt a foglyot! (© V Šegrt)
Számold azt a foglyot! (© V Šegrt)

A kiinduló pont meghatározása és az azt követő nyomon követés (monitoring) egyaránt fontos a szürke fogoly és más fajok esetében is. Általánosságban, állatok és növények esetében is, a következő megfigyeléseket kell elvégezni:

1. Az adott kezelt területen szaporodó egyedek száma;

2. Az évenkénti szaporodási siker aránya.

A felmérések eredményeként nyomon lehet követni a populációs változásokat. Az adatokból megállapítható, hogy a szaporulat elegendő-e az állomány fenntartásához, esetleg hasznosításához is. Ha a még nem szaporodó egyedek felismerhetők és megkülönböztethetők (pl.: természetes jegyek vagy mesterséges jelölés révén), akkor meg lehet határozni a szaporodási és túlélési arányokat is (pl.: ősz és tavasz vagy nyarak közötti) és így azok követhetővé válnak. Ez még többet mond arról, miért változik egy populáció.

A foglyok esetében különböző állomány-felmérési módszereket használnak a farmok szerkezeti eltéréseitől, a földbirtokoktól és az élőhely monitorozásától függően, amit az is befolyásol, hogy ki végzi a megfigyelést (pl.: kutató, vadász, mezőgazda). Ezek a módszerek megtalálhatók a nemzeti weboldalakon és a lenti linken keresztül el is érhetők.

A weben

Ez az egyszerű térképezési eszköz Windows számítógépeken működik. Könnyen használható, ráadásul 10 különböző nyelven is fut.

Meg kell adnia egy térképet a vizsgálni kívánt területről. Ez lehet egy térkép koordinátahálója, légi felvétel vagy digitális képernyőkép, amely tartalmazza a terület olyan sarokpontjait, amikhez aztán koordinátákat tud hozzárendelni.

Különféle, a foglyok esetében használt és széleskörben elterjedt megfigyelési módszerek leírásai

Ahol a foglyok élőhelyei elsősorban szántók (pl.: gabonafélék vagy olajrepce), a farmok nagyok (>100 ha) és egybefüggőek, a számlálást ősszel a táblákon keresztülhajtva, míg tavasszal a táblák határán körbe menve, terepjáró járművekről végzik.

Ahol a táblák kisebbek, a növények pedig változatosabbak, a pontszámlálást tavasszal lehet elvégezni, akár madarak hívó hangjainak visszajátszásával is

A táblákont áthaladó emberek, például egy vadászklub tagjai, meghatják a területet és a felrebbenő madarakat számolják.

Sűrűn benőtt füves területeken, lápos élőhelyeken vagy mezőgazdasági területeken, ahol a magasan álló növényzet nehézkessé teszi a terep járművel való felmérését, a foglyok gyalogosan is számlálhatók, kutyák segítségével.